Who’s Who

MACKIE ACADEMY STAFF (as of 07.01.19)
SENIOR MANAGEMENT TEAM
Role Name Initials Availability
Head Teacher Louise Moir LMO Full Time
Depute Head Teacher Alan Tullock ATU Full Time
Depute Head Teacher Kathryn Thoirs KTH Full Time
Depute Head Teacher Laura Larkworthy LLA Full Time
Depute Head Teacher Fiona Stark FST Full Time
Support Services Co-ordinator Stuart Gray SGY Full Time
PUPIL SUPPORT AND ATTAINMENT
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Cowie House Duncan Whyte DWH Full Time
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Dunnottar House Elaine Davidson EDA Full Time
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Fetteresso House Laura Craig LCX Full Time
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Swanley House Jill Black JBL Full Time
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Ury House Fiona Beeley FBE Full Time
Principal Teacher of Developing the Young Workforce Lucy Angel LCA Full Time
PUPIL SUPPORT AND ATTAINMENT CLUSTER PROVISION
Pupil Support Worker Catriona Masson CMA Full Time
CSN Admin Support Vickie Alexander APA Part Time (0.3)
FACULTY OF ENGLISH
Faculty Head Nicola Hamilton NHA Full Time
Teacher Amanda Barnett ABA Full Time
Teacher Mary Dey MDE Part Time: Monday – Thursday
Teacher Andrew Urquhart AUR Full Time
Teacher Craig Meikle CMX Full Time
Teacher Fiona Christie FCR Full Time
Teacher Imogen Davidson IDA Full Time
Teacher David Smith DSM Full Time
Teacher Michelle Stirling MST Full Time
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Fiona Beeley FBE Full Time
FACULTY OF MATHEMATICS AND COMPUTING
Faculty Leader Iain Macdonald IMD Full Time
Teacher Felicity Katsaitis FKA Full Time
Teacher Wesley Leith WLE Full Time
Teacher Jane Leith JLE Part Time: Mon – Tue and Friday
Teacher Irene Ritchie IRI Full Time
Teacher Eleanor Henderson EHE Full Time
Teacher Alison Young AYO Part Time: Monday – Thursday
Teacher Sean Strachan SSX Full Time
Teacher Dawn Elliott DEL Full Time
Teacher Iain Simpson ISI Full Time
FACULTY OF MODERN LANGUAGES
Faculty Leader Sue Smith SSM Full Time
Teacher Greig Murray GMU Full Time
Teacher Kirsty Stevenson KST Full Time
Teacher Frida Mittman FMI Part Time: Monday, Tuesday AM and Thursday
Teacher Vacancy Full Time: being covered by Elaine Colliar, Gordon Smith and Adam Waddington
Depute Head Teacher Kathryn Thoirs KTH Full Time
FACULTY OF SOCIAL SUBJECTS
Faculty Leader (0.6) Patricia Coleman PCO Part Time: Tuesday – Thursday
Faculty Leader (0.4) Karen McClymont KMC Full Time
GEOGRAPHY
Teacher Vacancy Full Time
Teacher Eleanor Stevenson EST Part Time:Monday, Tuesday and Friday
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Fiona Stark FST Full Time
Head Teacher Louise Moir LMO Full Time
HISTORY
Teacher Rebekah Cowie RCO Full Time
Teacher Mhairi Trimble MTR Full Time
BUSINESS STUDIES
Teacher Irene MacLean IML Full Time
FACULTY OF HUMANITIES
Faculty Leader Lynda Swanson LSW Full Time
MODERN STUDIES
Teacher Gerard Lock GLO Full Time
Teacher Sara Stuart SST Full Time
RMPS (Religious, Moral and Philosophical Studies)
Teacher Christina Andrews CAN Full Time (on maternity leave)
Teacher Ryan Hewitt RHE Full Time
Teacher Emma Duncan EDU Full Time
FACULTY OF SCIENCE
Faculty Leader Alwyn McKenna AMK Full Time
BIOLOGY
Teacher Jay Sankaranarayanan JSA Full Time
Teacher Katie Macdonald KMD Part Time: Tuesday – Friday
Teacher Mhairi Smith MSM Part Time: Wed – Thu
Teacher Debbie Johnstone DJO Part Time: Monday, Tuesday, Friday
CHEMISTRY
Teacher Susan Blake SBL Full Time
Teacher Andrew Boswell ABO Full Time
Teacher Neil Benzie NBA Full Time
PHYSICS
Teacher Carl Boyd CBO Full Time
Teacher John McFayden JMF Full Time
Teacher Marta Zacarias MZA Full Time
Teacher Lynn Collins LCO Full Time
FACULTY OF PERFORMING ARTS
Faculty Leader Fraser Moffat FMO Full Time
DRAMA
Teacher Edward Allen EAL Full Time
Teacher Cameron Angus CAX Full Time
MUSIC
Teacher Amy McNeill AMN Full Time
MUSIC INSTRUCTORS
Brass Bruce Wallace n/a Peripatetic
Piano Blair Cargill n/a Peripatetic
Guitar/Bass Guitar Matthew Brechin n/a Peripatetic
Woodwind Sarah Gove n/a Peripatetic
Violin / Viola Sandra Campbell n/a Peripatetic
Violincello / Double Bass Scott Matheson n/a Peripatetic
Percussion Morag Kelly n/a Peripatetic
FACULTY OF HEALTH
Faculty Leader Stuart Axten SAX Full Time
PHYSICAL EDUCATION
Teacher Craig Thomson CTH Part Time: Mon – Thur
Teacher Ryan Smith RSM Full Time
Teacher Sophie Deaney SDX Full Time
Teacher Ruaridh Cain RCA Full Time
Teacher Julie Meaghan JME Full Time
Teacher Vacancy LSU Full Time
HOME ECONOMICS
Teacher Kirsty Wilson KWI Full Time
Teacher Fiona Lamont FLA Part Time: Wed – Thu
Teacher Lynn Petrie LPE Part Time: Mon, Tue and Thu
FACULTY OF ART, DESIGN AND TECHNOLOGIES
Faculty Leader Douglas Burns DBU Full Time
ART & DESIGN
Teacher Michelle Gray MGR Full Time
Teacher Katie Hunter KHU Full Time (on maternity leave)
Teacher Alex Davidson-Clark ADA Full Time
Probationer Remy Beattie RBE Full Time
TECHNOLOGIES
Teacher William Groucott WGR Full Time
Teacher Alan Craig ACR Full Time
Teacher David Patterson DPA Full Time
Teacher Robert Anderson RAN Full Time
Depute Head Teacher Alan Tullock ATU Full Time
ADDITIONAL SUPPORT FOR LEARNING
Principal Teacher Gretchen Perk GPE Full Time at Mackie
Teacher Julie Adam JAD Full Time at Mackie
Teacher Janet Duncan JDU Monday, Tuesday, Wednesday pm and Friday (Wed am and Thursday: MiIl O’Forrest)
Teacher Kathy Quinn KQU Tuesday, Thursday and  Friday (Monday and Wednesday: Bervie)
Teacher Wendy Webb WWE Monday – Wednesday
Teacher Shona Gray SGR Monday PM, Tuesday PM, Wednesday PM and Thursday PM (Monday AM and Tuesday AM Gourdon; Wednesday AM and Thursday AM Kinneff and Catterline).
Teacher Jennifer Johnstone JJO Monday – Tuesday
Teacher Chris Gowie CGO Tuesday – Friday (Monday: Glenbervie)
Teacher Suzi Birrell SBI Tuesday – Thursday
Teacher Christine Ward CWA Monday PM, Tuesday and Thursday (Monday AM and Wednesday: Lairhillock)
Teacher Carol Meller CME Tuesday, Wednesday, Friday
Teacher Hannah Foubister HFO Tuesday, Thursday and Friday
Pupil Support Assistant Sheila Emery SEM Full Time
Pupil Support Assistant Laura Garden LGA Full Time
Pupil Support Assistant Kate Hebenton KHE Part Time: 22.5 hrs(not Fri)
Pupil Support Assistant Shona Hutcheon SHU Part Time: 22.5 hrs(not Fri)
Pupil Support Assistant Elaine Strother ESR Part Time: 18 hrs Mon – Thu AM; Fri to breaktime.
Pupil Support Assistant Sarah Newman-Holden SNE Part Time: 20 hrs Mon – Fri
Pupil Support Assistant Norma Mitchell NMI Part Time: 18.5 hrs Mon – Thurs
Pupil Support Assistant Lynn McLaren LMC Part Time: 16.5 hrs Mon – Weds
Pupil Support Assistant Alison Nicholson ANC Part Time: 16.5 hrs Mon – Weds
Pupil Support Assistant Jennifer Reid JRE Part Time: 16.5 hrs Wed – Fri
Pupil Support Assistant Lindsey Grant LGR Part Time: 14 hrs Wed – Fri
LIBRARY SERVICE
Network Librarian n/a Full Time
Library Assistant Elayne Allan n/a Part Time
Library Assistant Maggie Cornock n/a Part Time
NURSING SERVICE
Nurse Emma Hamilton n/a Full Time
Nursing Assistants Emma Donovan n/a Part Time (10.00 – 15.00 every day)
CLERICAL STAFF
Admin Support Officer Helen Mallalieu n/a Full Time: 08.15 – 16.00 Mon – Fri
Admin Assistant Aileen Duff n/a Full Time: 08.15 – 16.00 Mon – Fri
Admin Support Assistant Lorraine Boswell n/a Full Time: 09.00 – 16.30 Mon – Fri
Admin Support Assistant Karen Donald n/a Part Time: 9.15am – 15.00 Mon-Thurs; 8.15 – 15.00 Friday
Admin Support Assistant Lynne McKellar n/a Part Time: 09.15 – 15.00 Mon – Thur
Admin Support Assistant Carol MacLeod n/a Part Time: 09.30 – 13.00 Mon – Thur;  09.30 – 13.30 Friday
Admin Support Assistant Elizabeth Souter n/a Part Time: 08.15 – 12.00 Mon – Thurs
TECHNICIANS
Whole School Technician Aileen Walker n/a Part Time: Mon – Wed (am)
Whole School Technician Pantelis Katsaitis n/a Part Time: Wed (pm) – Fri
Science Technician Ruth Primrose n/a Part Time: Mon – Wed (am)
Science Technician Ashok Mehta n/a Part Time: Wed (pm) – Fri
Technical Assistant Nancy Anderson n/a Full Time
Technical Assistant Ann Burghes n/a Part Time: Mon – Wed (am)
Technical Assistant Tania Urquhart n/a Part Time: Mon – Fri
Technical Assistant Ashok Mehta n/a Part Time: Tues & Wed (am)
Technical Assistant Ruth Primrose n/a Part Time: Wed (pm) & Thurs
Technical Assistant Joolz Anderson n/a Part Time: Mon, Thurs, Fri
Technical Assistant Ann Hodge n/a Part Time: Wed
JANITORIAL STAFF
Supervisory Janitor Stuart Wright n/a Full Time: Wed – Fri (currently on secondment Monday and Tuesday)
Janitor Mark MacDougall n/a Full Time Mackie Academy (Sup.Janitor on Monday and Tuesday)
Janitor Steve Farman n/a Full Time Mackie Academy
Janitor Vacancy n/a Full Time Mackie Academy
CHAPLAINCY TEAM
Stonehaven Dunnottar and South Churches Rev. Rosslyn Duncan
St James Episcopal Church Awaiting Appointment
Stonehaven Fetteresso Church Rev. F. Blair and Matt Sinar (Youth Worker)
City Church Ali Elder
Baptist Church Awaiting Appointment
Bervie Parish Church Awaiting Appointment