Who’s Who

MACKIE ACADEMY STAFF (as of 15.08.16)
SENIOR LEADERSHIP TEAM
Role Name Initials Availability
Head Teacher Louise Moir LMO Full Time
Depute Head Teacher Kieran Kenny KKE Full Time
Depute Head Teacher Craig Sim CSI Full Time
Depute Head Teacher Alan Tullock ATU Full Time
Depute Head Teacher Kathryn Thoirs KTH Full Time
Support Services Co-ordinator Stuart Gray SGY Full Time
PUPIL SUPPORT AND ATTAINMENT
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Cowie House Duncan Whyte DWH Full Time
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Dunnottar House Elaine Davidson EDA Full Time
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Fetteresso House Fiona Stark FSK Full Time
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Swanley House Jill Black JBL Full Time
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Ury House Fiona Beeley FBE Full Time
FACULTY OF ENGLISH
Faculty Head Nicola Hamilton NHA Full Time
Teacher Amanda Barnett ABA Full Time
Teacher Mary Dey MDE Full Time
Teacher Andrew Urquhart AUR Full Time
Teacher Craig Meikle CME Full Time
Teacher Amy Brown ABR Full Time
Probationer Fiona Christie FCR Full Time
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Fiona Beeley FBE Full Time
FACULTY OF MATHEMATICS
Faculty Leader Iain Macdonald IMD Full Time
Teacher Paul Banfield PBA Full Time; teaches Science S1-S4
Teacher Felicity Katsaitis FKA Full Time
Teacher Wesley Leith WLE Full Time
Teacher Jane Leith JLE Part Time: Mon – Tue and Friday
Teacher Irene Ritchie IRI Full Time
Teacher Joan Cargill JCA Part Time: Thur – Fri
Teacher Eleanor Henderson EHE Part Time: Tuesday and Wednesday
Teacher Alison Young AYO Part Time: Mon – Thur (am)
Teacher Pat Flanagan PFL Part Time: three days flexible
Probationer Sean Strachan SST Full Time
Depute Head Teacher Craig Sim CSI Full Time
FACULTY OF MODERN LANGUAGES
Faculty Leader Sue Smith SSM Full Time
Teacher Sophie Demange SDE Full Time
Teacher Kirsty Dormand KDO Full Time
Teacher Greig Murray GMU Full Time
Teacher Tracey Munro TMU Part Time: Mon – Wed
Depute Head Teacher Kathryn Thoirs KTH Full Time
FACULTY OF SOCIAL SUBJECTS
Faculty Leader (0.6) Patricia Coleman PCO Part Time: Tuesday – Thursday
Faculty Leader (0.4) Karen McClymont KMC Full Time
GEOGRAPHY
Teacher Laura Craig LCX Full Time
Teacher Eleanor Stevenson EST Part Time: Mon, Tue PM, Wed AM and Fri
Principal Teacher Pupil Support and Attainment Fiona Stark FSK Full Time
Head Teacher Louise Moir LMO Full Time
HISTORY
Teacher Scott Shanks SSH Full Time
Teacher Rebekah Cowie RCO Full Time
FACULTY OF HUMANITIES
Faculty Leader Lynda Swanson LSW Full Time
MODERN STUDIES
Teacher Gerard Lock GLO Full Time
Probationer Sara Stuart SST Full Time
RMPS (Religious, Moral and Philosophical Studies)
Teacher Ryan Hewitt RHE Full Time
Teacher Christina Andrews CSA Full Time
Depute Head Teacher Kieran Kenny KKE Full Time
FACULTY OF SCIENCE
Faculty Leader (0.6) Anne Sharpe ASH Part Time: Mon, Tue and Thu
Faculty Leader (0.4) Archie Gillies AGI Full Time
BIOLOGY
Teacher Alison Oliver AOL Full Time
Teacher Jay Sankaranarayanan JSA Full Time
Teacher Mhairi Smith MSM Part Time: Mon – Wed
Teacher Debbie Johnstone DJO Part Time: Wed – Fri
CHEMISTRY
Teacher Susan Blake SBL Full Time
Teacher Mikaela Shand MSH Full Time
Probationer Imogen Fullbrook IFU Full Time
PHYSICS
Teacher Carl Boyd CBO Full Time
Teacher Simon Kennedy SKE Full Time
Teacher John McFayden JMF Full Time
FACULTY OF EXPRESSIVE ARTS
Faculty Leader To be appointed
ART & DESIGN
Teacher Gail Mitchell GMI Full Time
Teacher Michelle Gray MGR Full Time
Probationer Katie Hunter KHU Full Time
DRAMA
Teacher Edward Allen EAL Full Time
Teacher Cameron Angus CAX Full Time
MUSIC
Teacher Fraser Moffat FMO Full Time
Teacher Linzi Charnley LCH Full Time
MUSIC INSTRUCTORS
Brass Bruce Wallace n/a Peripatetic
Piano Blair Cargill n/a Peripatetic
Guitar/Bass Guitar tbc n/a Peripatetic
Woodwind Sarah Gove n/a Peripatetic
Violin / Viola Sandra Campbell n/a Peripatetic
Violincello / Double Bass tbc n/a Peripatetic
Percussion Morag Kelly n/a Peripatetic
FACULTY OF HEALTH
Faculty Leader Chris Hobson CHO Full Time
PHYSICAL EDUCATION
Teacher Julie Keenlyside JKE Full Time
Teacher Kirsty Stevenson KSX Full Time
Teacher Craig Thomson CTH Part Time: Mon – Thur
Teacher Arianna Bewick ABE Full Time
Probationer Ryan Smith RSM Full Time
HOME ECONOMICS
Teacher Kirsty Wilson KWI Full Time
Teacher Fiona Lamont FLA Part Time: Wed – Thu
Teacher Lynn Petrie LPE Part Time: Mon, Tue and Thu
FACULTY OF TECHNOLOGIES
Faculty Leader Blair Paton BPA Full Time
BUSINESS STUDIES
Teacher Irene MacLean IML Full Time
COMPUTING STUDIES
Teacher Loraine McNeill LMN Part Time: Mon, Wed and Thu
TECHNICAL EDUCATION
Teacher William Groucott WGR Full Time
Teacher Sandra Weir SWE Full Time
Teacher Alan Craig ACR Full Time
Teacher David Patterson DPA Full Time
Depute Head Teacher Alan Tullock ATU Full Time
SUPPORT FOR LEARNING
Principal Teacher Jo Tolhurst JTO Full Time at Mackie
Teacher Maitland Wilson MWI Full Time at Mackie
Teacher Wendy Webb WWE Monday, Tuesday, Wednesday PM and Friday PM at Mackie (Arduthie and Dunnottar Primaries link)
Teacher Shona Gray SGR Tuesday at Mackie (Gourdon and Catterline/Kinneff Primary link)
Teacher Jennifer Johnstone JJO Monday, Tuesday at Mackie
Teacher Cameron Halsall CHA Monday – Wednesday at Mackie (Mill O Forest primary link)
Teacher Chris Gowie CGO Tuesday, Wednesday,Thursday, Friday at Mackie (Glenbervie Primary link)
Teacher Suzi Birrell SBI Tuesday and Wednesday at Mackie (Johnshaven Primary link)
Teacher Christine Ward CWA Tuesday, Thursday and Friday at Mackie (Lairhillock Primary link)
Teacher Jennifer Glendinning JGL Monday, Tuesday and Wednesday PM at Mackie (Bervie Primary link)
Teacher Carol Meller CME Tuesday, Thursday and Friday at Mackie
Teacher Vacancy Full Time at Mackie
Pupil Support Assistant Sheila Emery SEM Full Time
Pupil Support Assistant Audrey Ramage ARA Full Time
Pupil Support Assistant Favour Dangana FDA Part Time: 7.5 hrs plus 17.5 hrs temp
Pupil Support Assistant Shona Hutcheon SHU Part Time: 24.5 hrs(not Fri after break)
Pupil Support Assistant Dennis Robertson DRO Part Time: 23.5 hrs (not in period 1 each day )
Pupil Support Assistant Elaine Strother ESR Part Time: 20 hrs Mon – Fri AM
Pupil Support Assistant Sarah Newman-Holden SNE Part Time: 20 hrs Mon – Fri
Pupil Support Assistant Norma Mitchell NMI Part Time: 18.5 hrs Mon – Thurs
Pupil Support Assistant Lynn McLaren LMC Part Time: 16.5 hrs Mon – Weds
Pupil Support Assistant Alison Nicholson ANC Part Time: 16.5 hrs Mon – Weds
Pupil Support Assistant Jennifer Reid JRE Part Time: 16.5 hrs Wed – Fri
LIBRARY SERVICE
Network Librarian Jill Reid n/a Part Time: Thur – Fri (Mearns Mon-Wed)
Library Assistant Elayne Allan n/a Part Time: Mon, Tues, Wed
Library Assistant Maggie Cornock n/a Part Time: Tues and Wed
Library Assistant Vacancy n/a Part Time: Mon, Thurs, Fri
Relief Library Assistant Elma Guthrie n/a As required
Relief Library Assistant Alona Cooney n/a As required
NURSING SERVICE
Nurse Alison McKay n/a Full Time
Nurse Emma Hamilton n/a Full Time
Nursing Assistants Ashley Judge and Emma Donovan n/a Part Time (10.00 – 15.00 every day)
OFFICE STAFF
Admin Support Officer Julie Wallace n/a Full Time
Admin Assistant Aileen Duff n/a Full Time
Admin Support Assistant Helen Mallalieu n/a Full Time
Admin Support Assistant Karen Donald n/a Part Time
Admin Support Assistant Lynne McKellar n/a Part Time
Admin Support Assistant Carol MacLeod n/a Part Time
Admin Support Assistant Elizabeth Souter n/a Part Time
TECHNICIANS
Whole School Technician Aileen Walker n/a Part Time: Mon – Wed (am)
Whole School Technician Ann Burghes n/a Part Time: Wed (pm) – Fri
Science Technician Ruth Primrose n/a Part Time: Mon – Wed (am)
Science Technician Ashok Mehta n/a Part Time: Wed (pm) – Fri
Technical Assistant Nancy Anderson n/a Full Time
Technical Assistant Ann Burghes n/a Part Time: Mon – Wed (am)
Technical Assistant Tania Urquhart n/a Part Time: Mon – Fri
Technical Assistant Ashok Mehta n/a Part Time: Tues & Wed (am)
Technical Assistant Emma Lees n/a Part Time: Mon, Thurs & Fri
Technical Assistant Ruth Primrose n/a Part Time: Wed (pm) & Thurs
Technical Assistant Ann Hodge n/a Part Time: Wed
JANITORIAL STAFF
Supervisory Janitor Philip Jackson n/a Full Time
Janitor Phillip Masson n/a Full Time Mackie Academy
Janitor Claire Forbes n/a Full Time Mackie Academy
Janitor Deepu Abraham n/a Full Time (4 days Mackie, 1 day cluster)
LIFEGUARD
LifeGuard Vacancy n/a This post will be filled by the Leisure Service in due course.
CHAPLAINCY TEAM
Stonehaven Dunnottar and South Churches Rev. Rosslyn Duncan
St James Episcopal Church Vacant
Stonehaven Fetteresso Church Rev. F. Blair and Matt Sinar (Youth Worker)
City Church James Duce
Baptist Church Nathan Young
Bervie Parish Church Vacant
CLUSTER PROVISION
Pupil Support Worker Paul Chisholm PCH Full Time
CSN Admin Support Alison Pace APA Part Time (0.3)